Özersay’a uyarımızdır
Yusuf Kısa

Yusuf Kısa

Merhaba

Özersay’a uyarımızdır

05 Ekim 2016 - 10:17

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın köy köy gezip hükümeti eleştiren ve Kıbrıs sorunu konusunda yaptığı değerlendirmeleri basından ilgiyle okuyoruz. Bir parti başkanı olarak elbette SnÖzersay’ın bunları yapması son derece yerinde ve önemli, ancak bizim kafamızda oluşan soru işaretlerini de Kudret Özersay’a yöneltmek bu ülkenin bir bireyi olarak herhalde en doğal hakkımız.

*******

Sn Kudret Özersay, bu toplum sizi önce müzakere masasında muhatabınızla Ada’nın olası bir birleşmesi noktasında dirsek çürütürken tanıdı. Ardından “Toparlanıyoruz” hareketinin lideri olarak karşımıza çıktınız sonrasında ise Cumhurbaşkanı adayı olarak. Seçimde azımsanmayacak bir oy oranına ulaştığınızın altını da çizmek gerek bu noktada. Bu oy oranına karşın parti kurma niyetinizin olmadığını uzunca bir süre savunmanıza karşın  size oy veren kitlenin ısrarlarına dayanamayarak “Halkın Partisi”ni kurmak durumunda kaldınız.

********

 Bir KKTC yurttaşı olarak elbette bu sizin en doğal hakkınız buna karşı çıkabilecek bir zihniyet demokrasiyi içine sindirememiş bir düşüncenin ürünüdür diye düşünüyoruz. Burada bize göre esas sorun partinizin bugüne kadar ortaya koydukları. Bunu biraz daha açalım, fark derken mevcut siyasi partilerin ürettikleri veya söylediklerinin dışındaki farktan söz ediyoruz. Köy ziyaretlerinizde  söylediklerinize baktığımızda muhalefet partilerinin dışında herhangi yeni bir argüman olduğunu en azından biz görmedik.

*********

Siz de diğerleri gibi mevcut hükümetin halkı ezdiğini, zulmettiğini hatta fakirleştirdiğini söylüyorsunuz. Bunları bilmeyen yaşamayan yok ki. SnÖzersay, Kıbrıs konusu sizin uzmanlık alanınız. Sizden ricamız  sırf muhalefet yapayım mantığını bir yana bırakarak bu halka çıkıp bu sürecin nereye varacağı yönündeki öngörülerinizi anlatın. Onca yıl  birçok müzakerede yer almış hatta hınca hınç tartışmalar yaşamış birisi olarak  ülke insanına gideceğimiz köyün minarelerini anlatınız. Bu toplum zaten yıllardır hem sağdan hem de soldan Popülist nutuklara alıştı.

********

 Eğer Halkın Partisi ve siz biz farklı ve yeniyiz diyorsanız yeni olmanın da gereklerini yerine getirerek bizlere yeni birşeyler söyleyiniz. Aksi takdirde bugüne kadar bu ülkede çok denenmiş ve bugün adını hatırlayamayacağımız birçok parti gibi sizin partiniz de şanlı siyasi tarihimizde yerini alacaktır. “Dost acı söyler” sözleriyle hem size hem de partinize uzun ömürler dileyerek sonlandıralım bugünkü yazımızı.

Son Yazılar