Özgürgün ve Denktaş’tan “Tıs yok”
Yusuf Kısa

Yusuf Kısa

Merhaba

Özgürgün ve Denktaş’tan “Tıs yok”

08 Kasım 2016 - 09:41

Dışa bağımlılık herhalde dünyanın en zor işi. KKTC tanınmamış ve dışa bağımlı bir ülke. KKTC’nin ne kendi parası var ne de yönetebildiği bir Merkez Bankası. Hatta  bütçesini çevirebilmek için her ay Türkiye’den bütçenin yüzde 60’şını katkı almak zorunda olan bir ülke. Hal böyle olunca da Türkiye’de havalar biraz bulutlansa buralarda sert rüzgarlar esmekte. Buraya kadar dillendirmeye çalıştığımız bu ülkenin gerçekleri ve elbette bunları inkar edebilecek kimsenin olduğunu düşünmüyoruz. 

****

KKTC’nin ekonomik anlamda bu kadar dezavantajı olmasına rağmen 1976’dan beri yani çok partili siyasi yaşamın Ada’nın Kuzeyi’nde hayata geçtiği günden günümüze  ağırlıklı olarak başta UBP olmak üzere DP’si de CTP’si de ülkede hükümetler kurdu hükümetler bozdu, koalisyonlar yaptı çoğunluklara ulaştı vs. Gelip geçmiş hükümetler ve bugün iktidarda olan UBP-DP koalisyonu dahi her gelen hükümet siyasi manifestosunun yanında bu ülkeye refah, huzur ve sağlık sözü verdi.

****

Peki verdi de ne oldu?. Bu sıraladıklarımızın elbette tam tersi oldu. Kıbrıs Türk İnsanı Dövizzede oldu, Kanser hastası oldu ve yol geçen hanına dönüşen ülkede geleceğinden korkar oldu. Döviz yani yabancı para birimi Türk Lirası resmi para birimi olmasına karşın KKTC’de hep ilk sırada işlem gördü. Bu ev kirasında da, okul taksitinde de, araba alımı veya taksitinde de hatta şu an aklımıza gelmeyen bir çok unsurda da böyle  olmaya devam etti.  Ve dolayısıyla da bunun bedelini vatandaş ödedi ve ödüyor.

****

Döviz bugünlerde yine Türk Lirası karşısında rekor üstüne rekor kırıyor. Sterlin, Euro ve Dolar hemen hemen her gün katlaya katlaya  vatandaşın uykularını kaçırırcasına geliyor. Dövizdeki bu artış elektrikten suya, ekmekten süte kısacası hemen hemen  her şeye zam olarak yansırken UBP-DP hükümetinden çıt yok. Ne Başbakan Hüseyin Özgürgün ne de Yardımcısı ve ayni zamanda da Maliye Bakanı Serdar Denktaş’tan “Tedbir” amaçlı tek bir kelime bile duyan yok.

****

Yazının başında KKTC için bağımlı dedik evet doğrudur ancak bu ülkede hükümet edenlerin FULL HD (Yüksek çözünürlüklü yayın) seyredecekleri anlamı taşımaz elbet. Eğer siz “halk adına” bu görevi yaptığınızı iddia ettiğiniz noktasındaysanız çıkıp ilk etapta devlet işlemlerinde kuru sabitledik deyin. Ardından Üniversite patronlarını çekin ayni işlemi onların da yapmasını rica edin. Bankalara gücünüz yeterse onlardan da ricada bulunun ve son olarak da otomatiğe bağladığınız bu petrol fiyatları üstünden her 15 günde bir  zam furyasına son verin. Ev kiraları için ise ev sahiplerine biraz daha insaflı davranmaları konusunda çağrıda bulunun. SnÖzgürgün ve Sn Denktaş bu işler sırça köşklerde oturarak nutuklar atmakla olmuyor…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Yazılar