“Yegane alternatif iki toplumlu federasyon”

“Yegane alternatif iki toplumlu federasyon”

DAÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sözen, Gezici’nin yaptığı kamuoyu araştırmalarının benzerini yapmış birisi olarak, araştırmalarda sorulan sorunun önemli olduğunu söyledi. Sözen, Kıbrıs Türklerine “Kıbrıs’ta çözüm önerisine birinci tercih nedir?” şeklinde bir soru sorulduğunda, çoğunlukla “İki devlet” yanıtının alındığını belirtti

Editor: Yeni Bakış Editör 2
08 Kasım 2019 - 08:00

DAÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sözen, alternatifler konularak soru daha farklı sorulduğunda, federasyonun Kıbrıs Türklerinde ikinci tercih olarak ortaya çıktığını kaydetti. Sözen, ikinci tercih olan federasyonun Kıbrıs Rumları için de geçerli olduğunu belirterek, sorular belli bir ölçekte sorulduğu zaman bütün alternatiflere bakıldığında ada çapında birinci tercihin iki devlet olarak ortaya çıktığını söyledi

Sözen, federal çözümün Kıbrıslı Rumlar için de Kıbrıslı Türkler için de ikinci tercih olduğunu belirterek, “uzlaşma söz konusuysa ne sizin ne de diğer tarafın bu kadar yıldır derinden bir uyuşmazlık içinde birinci tercihi çözüm olamaz. Çünkü bir tarafın kazancı diğer tarafın kaybı anlamına gelir. Bu nedenle iki tarafın da karşılıklı tavizler vererek mutabakata ve bir çözüme ulaşması gerekmektedir” diye konuştu 

Sözen, Gezici anketinde çıkan orana bakıldığında yüzde 78,6’nın iki ayrı devletli çözüm önerisi istediği, ancak bu orana bakılarak federasyon istenmiyor demenin doğru olmadığını söyledi. “İki tarafın referandumundan geçecek yegane alternatif, iki bölgeli iki toplumlu federasyondur” diyen Sözen, o nedenle Gezici anketi tarafından bu durumun yansıtılmasının çok sağlıklı olmadığını ifade etti

Sözen, Berlin’de 25 Kasım tarihinde üçlü görüşmenin yapılacağını da anımsatarak, burada Crans Montana gibi bir çöküş ya da kopuş kesinlikle beklemediğini söyledi. Sözen, amacın bölgedeki tansiyonu azaltmak ve 2 buçuk yıldır kopuk olan müzakerelere yeni bir ivme kazandırmak olduğunu belirtti

 

Deniz ABİDİN 

DAÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sözen, benzer kamuoyu araştırmaları yapmış bir kişi olarak, araştırmalarda  sorulan sorunun önemli olduğunu söyledi. 
Sözen, Kıbrıs Türklerine “Kıbrıs’ta çözüm için birinci tercihiniz nedir?” şeklinde bir soru sorulduğunda, çoğunlukla “iki devlet” yanıtının alındığını belirterek, Kıbrıs Rumlarına aynı soru sorulduğunda ise birinci tercih olarak “Üniter bir devlet” yanıtı alındığını belirtti. Sözen, soru daha farklı sorulduğunda, alternatifler konulduğu zaman ise federasyonun Kıbrıs Türklerinde ikinci tercih olarak ortaya çıktığını kaydetti. 
Sözen, ikinci tercih     olan federasyonun Kıbrıs Rumları için de geçerli olduğunu söyleyerek, soruların belli bir ölçekte sorulduğunu, bütün alternatiflere bakıldığında Ada çapında birinci tercihin iki devlet olarak çıktığını söyledi.

“İki tarafta da federasyonu kabul etmeyenlerin sayısı yüzde 50’nin altında”
Sözen, bu durumu Kıbrıslı Rumların kabul etmediğini, iki tarafta da federasyonu kabul etmeyenlerin sayısının yüzde 50’nin altında olduğunu kaydetti. Ahmet Sözen, bu nedenle Kıbrıs’ta bir çözüm olacaksa ve bu müzakereler yoluyla olacaksa bütün alternatifler ortaya konulduğu zaman yeniden yapılacak olan bir referandumdan geçme şansı olan yegane alternatifin federasyon olduğunu söyledi. Sözen, bunun için belli bir ölçü üzerine konulması gerektiğinin altını çizerek, “tatmin edici buluyorum” ya da “gerekirse tatmin edici buluyorum” ya da “tercih etmiyorum” gibi sorulması gerektiğini belirtti.

“Kimse federasyonu birinci tercih olarak görmüyor”
Ahmet Sözen, “iki devlet”, “federasyon”, “konfederasyon”, “mevcut durumun devamı”, “KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması” seçeneklerinin  içinden bir tanesi olan federasyonun iki taraftan da geçme şansı olduğunu kaydetti. Sözen, diğer seçeneklerin ya bir taraf ya da ik taraf tarafından reddedilmekte olduğunu söyledi. Sözen, işin bu kısmının gözardı edilmemesi gerektiğini ifade ederek, kimsenin federasyonu birinci tercih olarak görmediğini belirtti. Sözen, Kıbrıslı Rumların da federasyonu birinci tercih olarak görmediğini söyleyerek, “birinci tercihleri üniter devlettir” dedi. Sözen, Gezici anketinde çıkan orana bakıldığında yüzde 78,6’nın iki ayrı devletli çözüm önerisi istediği, ancak bu orana bakılarak federasyon istenmiyor demenin doğru olmadığını söyledi. Sözen, “İki tarafın referandumundan geçecek yegane alternatif, iki bölgeli iki toplumlu federasyondur” dedi. Ahmet Sözen, o nedenle Gezici anketi tarafından bu durumun yansıtılmasının çok sağlıklı olmadığını ifade etti. 

“Bir tarafın kazancı diğer tarafın kaybı anlamına gelir”
Ahmet Sözen, federal çözümün Kıbrıslı Rumlar için de Kıbrıslı Türkler için de ikinci tercih olduğunu belirterek, “uzlaşma söz konusuysa ne sizin ne de diğer tarafın bu kadar yıldır derinden bir uyuşmazlık içinde birinci tercihi çözüm olamaz. Çünkü bir tarafın kazancı diğer tarafın kaybı anlamına gelir. Bu nedenle iki tarafın da karşılıklı tavizler vererek mutabakata ve bir çözüme ulaşması gerekmektedir” diye konuştu. 
 

“Kıbrıslı Türklerin birinci tercihi iki devlet, Rumların ise üniter devlettir”
Ahmet Sözen, bunun da ikinci tercihi seçmekten geçtiğini belirterek, Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonda BM’nin çözüm parametresi olmasının mantığının bu olduğunu kaydetti. Sözen, şöyle devam etti, “Ne bir tarafın birinci tercihini veriyor ne de diğer tarafın. Ama iki tarafın da ikinci tercihi bir çözüm yolu olarak sunuluyor. 1970’li yılladan beri bu böyle. 
O nedenle bunu gözardı etmemek lazım. Kıbrıslı Türklerin birinci tercihi iki devlettir. Ama Kıbrıslı Rumların da birinci tercihi üniter devlettir. 
Yani toplumsal hakların olmadığı, çoğunluğun yönettiği bir sistemdir. Bunu Kıbrıslı Türklerin kabul etmesi mümkün mü? Değildir.”

“25 Kasım’da bir çöküş beklemiyorum”
Ahmet Sözen, Berlin’de 25 Kasım’da üçlü görüşmenin yapılacağını da anımsatarak, Crans Montana gibi bir çöküş ya da kopuş kesinlikle beklemediğini söyledi. Sözen, amacın bölgedeki tansiyonu azaltmak ve 2 buçuk yıldır kopuk olan müzakerelere yeni bir ivme kazandırmak olduğunu belirtti. 
Sözen, bazı konularda anlaşılan şekliyle bir sonucun çıkacağını ifade ederek, “örneğin referans şartlarında iki taraf anlaştı gibi bir sonuç benim için sürpriz olmaz. Bugünkü Genel Sekreter Guterres, bir önceki Genel Sekreter Ban Ki Moon’dan farklı bir yapıdadır. Akdenizli olduğu için bölgeyi gayet iyi bilmektedir. Akdenizli olan iki liderin de tabiatını çok iyi anladığını tahmin ediyorum, özellikle Crans Montana’daki deneyimlerden sonra. O nedenle yaş tahtaya basmak istemeyecektir. Eğer ki üçlü görüşmeye çağırıyorsa başarısızlıkla sonuçlanmaması için elinden geleni yapmıştır. Başarısız olacağını hissetmiş olsaydı, tahminim bu görüşmeye davet yapmazdı. Belli konularda anlaşıldığı yönünde bir sonuç çıkacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Denizde yaşam mücadelesi
Denizde yaşam mücadelesi
“Hükümet tüccara hizmet  ediyor”
“Hükümet tüccara hizmet ediyor”