Yeni Bakış Gazetesi’nden 3 gazetecinin yargılanması Türkiye...

Yeni Bakış Gazetesi'nden 3 gazetecinin yargılanması Türkiye basınında

Kuzey Kıbrıs basının son yıllarda Türkiye siyasetiyle bağlantılı değişime uğradığını belirten gazetecilerden Yeni Bakış Haber Müdürü Deniz Abidin, oluşturulan "havuz medyası”na dikkati çekti. Özgür Gazete Genel Yayın Yönetmeni Pınar Barut da güç odaklarının medyaya karşı özel bir ilgi duymaya başladığını söyledi.

Editor: YeniBakış Editör
06 Haziran 2021 - 12:48 - Güncelleme: 07 Haziran 2021 - 09:30
Reklam

Yeni Bakış Gazetesi’nden 3 gazetecinin yargılanması Türkiye basınında haber oldu. Mezapotamya  haber ajansından Sedat Yılmaz’ın haberi şu şekilde;

Sedat Yılmaz

Kuzey Kıbrıs’ta devlet-mafya ilişkilerinin işlenmesinin ardından siber saldırı, baskı, gözdağı ve tehditler arttı. Özelikle son yıllarda medya sahipliğinde ve yayın çizgisinde Türkiye siyasetiyle bağlantılı değişime dikkati çeken gazeteciler, yalnız bırakılmamak için uluslararası emek ve meslek örgütlerine dayanışma çağrısında bulundu.

Kıbrıs basını tehdit altında

“Kıbrıs basını bugün tehdit altında” diyen Yeni Bakış Gazetesi Haber Müdürü Deniz Abidin, Perşembe günü gazetenin köşe yazarı Kazım Denizci ve muhabir Esengül Aykaç’la birlikte gözaltına alınıp, kefaletle serbest bırakıldı. Gazeteye ulaşan bir ses kaydında iki kişi arasında yapılan pazarlıkları “13 bin TL’ye KKTC vatandaşlığı” haberiyle manşetine taşıyan gazete hakkında, “Özel hayatın gizliliğini ifşaa etmek”ten gözaltına alındıklarını belirten Abidin, “6 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Ağır cezada yargılanıyoruz. 75 bin TL kefaret senetti imzaladık, 3 bin TL nakit, 2 tane KKTC vatandaşı kefilin şartı ve 2 haftada bir polise ispati vücutta bulunacak şekilde teminata bağlandık” dedi.

Uygulamanın zamanlamasına işaret eden Abidin, polis ve yargıdaki aynı hızın, failleri açıklanan Kutlu Adalı cinayeti ve uyuşturucuyla gündeme gelen kişiler için işlemediğini kaydetti.

Basın el değiştiriyor

Gazetelerin, televizyonların bir bölümü bazı güçlerin eline geçtiğini, Türkiye’de olduğu gibi bir “Havuz medyası” oluşturulduğunu sözlerine ekleyen Abidin, “Daha çok iktidar odaklı haberlerin yapılması istenilmekte. Düzene, mevcut sisteme darbe vuracak, yolsuzluk, usulsüzlük içerikli haberlerin yapılması istenmiyor. Bir takım kişi veya kişilerin rahatsız olacağı, düzenlerini bozacak yayınlar istenmiyor. Biz bunu son dönemlerde oldukça fazla hissetmeye başladık. Oluşturulan havuz medyanın dışında kalanlara yönelik saldırılar arttı” diye belirtti.

Abidin, “Özel hayatın gizliliği” yasasının mağduru olduklarını, basın özgürlüğüne darbe vurulduğunu, gözdağı ve baskı aracı olarak kullanıldığını, değiştirilmemesi halinde ileriki süreçte etkisinin daha şiddetli hissedileceğini vurguladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Retro Çalgıcıları ve müzik
Retro Çalgıcıları ve müzik
4.5 - 5G internet geliyor
4.5 - 5G internet geliyor