Yerli halk kaçıyor!

Yerli halk kaçıyor!

Mağusa’nın merkezini oluşturan Baykal bölgesinde ikamet eden yerli halk, merkez dışına kaçmaya başladı. 5 dönemdir Baykal Muhtarlığı görevini yürüten Özger Ersen,bölgede daha önceleri yerli halkın kaldığını, ancak yerli halkın bölgenin kalabalıklaşmasından dolayı ya evini sattığını ya da kiraya vererek bölgeden ayrıldığını kaydetti. Ersen, bu nedenle bölge nüfusunun yüzde 50 oranında yabancılaştığını belirtti

Editor: Süperadmin
30 Haziran 2020 - 11:55 - Güncelleme: 30 Haziran 2020 - 22:37

Gamze PİR BAYKUR

Mağusa’nın merkezini oluşturan ve büyük bir alanı kapsayan Baykal bölgesi yabancılaşmaya başladı. Baykal bölgesinde ikamet eden esas yerliler sakinliği tercih edip merkezin dışına çıkarken Baykal bölgesi günden güne yabancılaşmaya başladı. Baykal bölgesinde ikamet eden yerli halk bölgenin kalabalıklaşmasıyla birlikte ya evlerini satıyor ya da kiraya veriyor. Yerli halkın bölge dışına taşınmasıyla birlikte ise Baykal bölgesinin nüfusu yarı yarıya yabancılardan oluşmaya başladı. Yeni Bakış’a konuşan Baykal bölgesi muhtarı Özger Ersen ise özellikle pandemi döneminde bölgede kalan ihtiyaçlı yabancılara destek çıktı.

Bölgeye yapılan en önemli yatırım Perşembe Pazarı

5 dönemdir Baykal Muhtarlığı görevini yürüten Özger Ersen Yeni Bakış’a konuştu. Muhtar Ersen, Baykal Bölgesine yapılan en önemli yatırımın Perşembe Pazarı olduğunu dile getirdi. Büyük bir finans sağlanarak bölgeye kazandırılan Perşembe Pazarının bölgede bulunan terminali de canlandırdığını dile getiren Ersen, terminal esnafının Perşembe günleri kurulan pazardan beslendiğini söyledi.

Nüfusun yüzde 50’si yabancı

Muhtar Özger Ersen, yerleşimi yüksek olan Baykal Bölgesinde daha önceleri yerli halkın kaldığını ancak yerli halkın bölgenin kalabalıklaşmasından  dolayı ya evlerini sattıklarını ya da kiraya vererek bölgeden ayrıldıklarını kaydetti. Ersen, yerli halkın bölgeden ayrılmasından dolayı bölge nüfusunun yüzde 50 oranında yabancılaştığını dile getirdi.

“Pandemi döneminde yabancılara destek olduk”

Muhtar Özger Ersen, Baykal bölgesinde özellikle kirada yaşayan yabancıların Covid-19 pandemisi yüzünden çok etkilendiklerini ve maddi açıdan zor bir dönem geçirdiklerini dile getirerek, muhtarlık olarak zor durumda olan yabancılara destek olduklarını belirtti. Zor durumda olan bölge sakinlerine yaklaşık 400 adet yardım paketi dağıttıklarını dile getiren Ersen, Baykal bölgesinde kalan ve maddi durumu iyi olan vatandaşlardan da destek istediklerini ve konu kişilerin de ellerinden geldiğince yardımda bulunduklarını açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz