“Yetersiz kalabiliriz”

“Yetersiz kalabiliriz”

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özgöçmen, mevcut koronavirüs vaka sayısına, yatak sayısına ve hemşire sayısına bakıldığında Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin şu an sağlık hizmeti açısından iyi durumda olunduğunu, ancak hasta sayısında olası bir artış yaşanması durumunda yetersiz kalabilme endişesi içinde olduklarını belirtti

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
31 Mart 2020 - 05:00

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özgöçmen, “Eğer bugünü konuşacaksak yoğun bakımda çalışan hemşirelerimizin sayısı yeterlidir” diyerek, salgının kısa sürede daha fazla patlak vermesi durumunda yetersiz kalabilme ihtimalinin olduğunu belirtti 


Özgöçmen, ekipman sıkıntısı çekilmekte olduğuna dikkat çekerek, bu ekipmanların ihtiyaç duyulan yerlere hızlı şekilde ulaştırılamamasının  büyük sorun olduğuna vurgu yaptı 


Özgöçmen, Kolan Hastanesi’nin, devlet hastanesinin yerini almak için tasarlanmış olmadığını, koordinasyon merkezi olarak tasarlandığını  belirterek, bu durumun halk için koşulları güçleştireceğini söyledi


Özgöçmen, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbatoğlu Devlet Hastanesi’nde yürütülen hizmetlerin tamamının Kolan Hastanesi’nde yürütülmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, vatandaşların başvuruları yapıldıktan sonra değerlendirilip ilk müdahale yapılıp farklı bölgedeki hastanelere sevk edilmesi planının söz konusu olduğunu kaydetti


Özgöçmen, “Kolan Hastanesi’yle ilgili kamulaştırma ya da el koyma yöntemi ile hukuki zemin şu an için sağlanmış olmasa bile bilinmesi gereken şudur ki, orası bir bağış ya da gelin ücretsiz kullanın şeklinde olmadı. Orası devlete belli bir ücret karşılığında halka hizmet sunulması için kiralandı” diye konuştu 


Şükrü IRKIM 


Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özgöçmen, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin karantina merkezine çevirilmesi konusunda çalışma başlatıldığını belirterek, hizmetlerin de Kolan Hastanesi’nde yürütülmesinin planlandığını söyledi. Özgöçmen, bazı kliniklerin Kolan Hastanesi’ne taşınmakta olduğunu ama bazı klinikler için yeterli yer olmaması gibi bir sorunun olduğunu belirtti. 


“Devlet hastanesinde yürütülen hizmetlerin tamamının Kolan Hastanesi’nde yürütülmesi çok zor”

Özgöçmen, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbatoğlu Devlet Hastanesi’nde yürütülen hizmetlerin tamamının Kolan Hastanesi’nde yürütülmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, vatandaşların başvuruları yapıldıktan sonra değerlendirilip ilk müdahale yapılıp farklı bölgelerdeki hastanelere sevk edilmesi planının söz konusu olduğunu kaydetti. Özgöçmen, Kolan Hastanesi’nin, devlet hastanesinin yerini almak için tasarlanmış olmadığını, koordinasyon merkezi olarak tasarlandığını  belirterek, bu durumun halk için koşulları güçleştireceğini, çünkü ilgili vatandaşın Kolan Hastanesi’nde hizmet almaya çalışırken yeterli sağlık hizmetine ulaşamadığı için Girne veya Mağusa’ya sevk edilmeye çalışılacağını, bunun da vatandaşın işini zorlaştıracağını kaydetti.


“Ekipmanlar hızlı bir şekilde ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırılamıyor”

Özgöçmen, “Daha sağlıklı ve daha iyi düşünülüp bir plan çıkarılması gerekirdi” diyerek, şu an devlet hastanesinde nöroloji ve üroloji olarak bilinen yerlerin karantina merkezi olarak kararlaştırıldığını ve çalışmalara başlandığını kaydetti. 


“İyi bir organizasyon yapılamıyor, ekipman sıkıntısı var”

Özgöçmen, devlet hastanesinin tam anlamıyla bir karantina merkezine çevrilemediğini, hala çalışmalara devam edildiğini söyleyerek, hemşirelerin yaşadığı en büyük sorunlardan birinin iyi bir organizasyonun yapılamaması olduğunu kaydetti. Özgöçmen, ekipman sıkıntısı çekilmekte olduğuna dikkat çekerek, bu ekipmanların ihtiyaç duyulan yerlere hızlı şekilde ulaştırılamamasının da büyük sorunlardan biri olduğunu söyledi. Özgöçmen, son zamanlarda devlet hastanesinin yanmasıyla ameliyathane bölümünün hasar gördüğünü söyleyerek, cerrahi kliniklerde çalışan sağlık personelinin çalışamadığına vurgu yaptı. Özgöçmen, cerrahi kliniklerde oluşan hemşire fazlalığından gelen hemşirelerimizin koordinasyonu iyi bir şekilde yapılamıyor” diye konuştu.


“Sağlık personeli için yer sorunu çözüldü”

Özgöçmen, karantina merkezlerinde çalışan sağlık personelinin eğer olur da bulaşırlarsa ailelerine bulaştırmama bilinci hissiyatıyla bir süre kendilerini izole edebilecekleri yer sorunu olduğunu belirterek, hem sağlık bakanlığıyla yapılan çalışmalarla hem de bir hayırseverin Lefkoşa’daki bir yurdu tahsis etmesiyle birlikte kısmi olsa da bu sorunun çözüldüğünü kaydetti.


“Taşıma işlemleri durabilir”

Özgöçmen, Mağusa ve Güzelyurt bölgesinden toplu taşımayla devlet hastanesine sağlık bakanlığının da katkı koyduğu bir düzenleme olduğunu, ancak bu katkının ödenmesinde 3 aydır bir sıkıntının söz konusu olduğunu belirtti. Özgöçmen, bu sorunun birkaç gün içinde ciddi bir hal alabileceği konusuna dikkat çekerek, taşıma işlemlerinin durabileceğini ve bu konunun sağlık bakanlığı ve maliye bakanlığının bilgisinde olduğunu kaydetti. Özgöçmen, konunun başbakana da aktarıldığını, gerekli  desteğin sağlanacağının belirtildiğini, ancak daha bir adım atılmadığını söyledi.  “Birkaç gün içerisinde bu toplu taşımayla ilgili sorun çözülemezse, sağlık personeli ulaşım konusunda sıkıntı yaşayacak” diyen Özgöçmen, ülke olarak çok zor bir süreçten geçilmekte olduğuna vurgu yaptı. Özgöçmen, “Bu süreç kötü yönetilmedi ama daha iyi yönetilebilirdi” diye konuştu. 


“Farklı bir karantina merkezi oluşturulabilirdi”

Özgöçmen, şöyle devam etti, “Kararlar daha erken ve radikal bir şekilde alınabilirdi. Devlet hastanesi eğitim ve araştırma bakımından bu ülkenin en büyük hastanesidir ve orta, düşük seviyedeki halkın en büyük destekçisidir. Bu hastanenin sekteye uğraması demek halkın sağlık hizmetine etkin bir şekilde ulaşamaması anlamına gelir. Bu sekteyi atlatabilmek için hükümete çağrıda bulunmuştuk. 

En iyi hastanenin kamulaştırılarak hastane tadil edilinceye kadar orada hizmetlerin sürdürülmesi ve halkın kaliteli sağlık hizmetine ulaşımının sekteye uğramaması talebini iletmiştik, fakat gereken ilgi hükümet tarafından gösterilmedi. Bu durumlardan önce tam teşekküllü bir hastane kamulaştırılmış olsaydı ve insanların sağlık hizmeti sekteye uğramadan hizmet verilmeye devam edilmiş olsaydı, devlet hastanesinin tadilatı için çok hızlı bir zaman kazanılmış olacaktı. Böylece de çok daha kısa sürede karantina merkezine çevrilmiş olacaktı.  

Olabildiğince izole olacaktı. Bugün hastaneyi karantinaya çevirmeye çalışıyorlar, fakat içeride daha yatan hastalar var. Madem yangından sonra kamulaştırma yapılamadı ve koronavirüsüne yakalandık, derhal bir farklı hastane kamulaştırılarak ya da bir farklı merkez belirlenerek devlet hastanesi dışındaki bir yerin karantina merkezine çevrilmesi gerekirdi.” 


“Tam teşekküllü bir yere ihtiyacımız vardı”

Özgöçmen, tam teşekküllü bir merkeze ihtiyaç olduğunun altını çizerek,  “Lefkoşa Devlet Hastanesi’ni bulaştırmadan bir karantina merkezi yapılıp devlet hastanesindeki hizmetler sekteye uğratılmayabilirdi” dedi. Özgöçmen, sağlık çalışanlarının bir kaosun içinde sürüklenerek hizmet vermeye çalışmakta olduklarını belirterek, “devlet hastanesinde çıkan son yangından dolayı ameliyatlar yapılamadığı için iş gücümüz düşmüştür” dedi. 


“Sağlık çalışanı bakımından şu an için yeterliyiz”

Özgöçmen, “Eğer bugünü konuşacaksak yoğun bakımda çalışan hemşirelerimizin sayısı yeterlidir” diyerek, salgının kısa sürede daha fazla patlak vermesi durumunda yeterli sağlık hizmetinin sağlanamaması konusunda endişe yaşadıklarını kaydetti. 


“Hasta sayısı artarsa yetersiz kalabiliriz”

Özgöçmen, mevcut vaka sayısına, yatak sayısına ve hemşire sayısına bakıldığında şu an sağlık hizmeti olarak iyi durumda olunduğunu belirterek, “hasta sayısı artarsa yetersiz kalabilme ihtimalimiz vardır” diye konuştu. 


“Devlet belli bir ücrete Kolan Hastanesi’ni kiraladı”

Özgöçmen, “Kolan Hastanesiyle ilgili kamulaştırma ya da el koyma yöntemi ve hukuki zemini şu an için sağlanmış olmasa bile bilinmesi gereken şudur ki orası bir bağış ya da gelin ücretsiz kullanın şeklinde olmadı. Orası devlete belli bir meblağ karşılığında halka hizmet sunulması için kiralandı. Umut ediyorum ki en doğru kararlarla ve atılan güzel adımlarla birlikte bu zor günleri atlatırız” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pileliler oyuncak değil!
Pileliler oyuncak değil!
"Kooperatif üyeleri faiz yükü altında ezilecek"