Yine Altınbaşlar, yine tutuklama

Yine Altınbaşlar, yine tutuklama

Editor: Süperadmin
23 Eylül 2020 - 11:57

İsimleri birçok yolsuzluk olayına karışan Altınbaşlar ile ilgili yeni iddialar gündeme bomba gibi düştü.  Ali Altınbaş ve Sofu Altınbaş İstanbul'da gözaltına alındı. İddiaya göre emniyet, deniz araçlarına uygulanan vergi muhafiyetini suistimal eden bir çetenin varlığını tespit etti. Yapılan araştırmalarda çetenin gerçekte olmayan deniz araçlarına akaryakıt alıyormuş gibi gösterdikleri belirlendi. Altınbaşlar bu kez “Suç örgütü kurmak” “üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık”, “resmi belgede sahtecilik”le suçlanıyor

Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş ile Altınbaş Vakfı Başkanı Sofu Altınbaş, İstanbul Mali Polisi'nin yaptığı operasyonla gözaltına alındı.

Operasyon, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sabaha karşı gerçekleştirildi. İddiaya göre emniyet, deniz araçlarına uygulanan vergi muhafiyetini suistimal eden bir çetenin varlığını tespit etti. Yapılan araştırmalarda çetenin gerçekte olmayan deniz araçlarına akaryakıt alıyormuş gibi gösterdikleri belirlendi.

22 milyonluk kayıp

Mali polisin ilk tespitine göre, 6 aylık süren çalışmada devletin 22 milyon lira zarara uğratıldığı ortaya çıkarıldı. Deniz araçlarında ÖTV'nin olmaması sebebiyle devleti büyük zarara uğratan suç şebekesinin çökertilmesi için operasyon hazırlığı yapıldı. Haklarında yakalama kararı çıkarılan 60 kişinin gözaltına alınması için bu sabaha karşı 12 ilde baskınlar düzenlendi.

Altınbaşlar gözaltında

Operasyonda, 35 şüpheli gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş ile Altınbaş Vakfı Başkanı Sofu Altınbaş’ın  gözaltına alındığı öğrenildi. Sofu Altınbaş'ın sağlık sorunları sebebiyle ifadesinin ardından serbest kaldığı belirtildi.

Suçlamalar

Şüpheliler “Suç örgütü kurmak” “üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık”, “resmi belgede sahtecilik”le suçlanıyor.

25 Milyon sterlinlik vurgun

Vakkas Altınbaş’ın oğlu Orkun Altınbaş ile Sofu Altınbaş’ın oğlu Mehmet Altınbaş’ın 7 Milyon Sterlinlik vurgun ile ilgili haberler geçtiğimiz yıl ülkede büyük yankı yapmıştı.

Dükkanlar 7 Milyon sterlin karşılığı Altınbaşlara satılıyor

Altınbaşlar adına Hüseyin Cahit Lido’yla Girne Sulu Çember bölgesinde (Mete Adanır Caddesi) bulunan dükkanlar ile ilgili satış sözleşmesi yapılmış, sözleşmede satıcı Hüseyin Cahit Lido’yu vekili Ahmet Bayraktar temsil etmiş  ve sözleşmeyi satıcının yetkili vekili sıfatıyla imzalamıştı. Sözleşmede alıcılar ise Mehmet Altınbaş ve Orkun Altınbaş olarak görünüyor. Sözleşmede dükkanların satış bedeli 7 milyon sterlin olarak yer alırken bu bedelin 4 milyon sterlin sözleşmenin imzalanması ile birlikte ödeniyor.  İddiaya göre Kemal Yorgancıoğlu’na bu tasdik için 2 bin sterlin ödeniyor.  Bu sahte ikinci sözleşme ile Altınbaş’lar mahkemeye müracaat edip 3 milyon sterlinlik çeklerin ödenmesinin durdurulması için ara emri alıyor. Daha sonra Hüseyin Cahit lido’nun mirasçıları polise şikayette bulunuyor.Girne adli şube ekipleri sözleşmenin kaydını bulmak için avukat Refet Uzun’un bilgisayarına kadar birçok evraka el koyuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Resmi gazetede yayımlanmaması hukuka aykırı”
“Resmi gazetede yayımlanmaması hukuka aykırı”
Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlanıyor
Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlanıyor