Yol çizgileri ihmal ediliyor

Yol çizgileri ihmal ediliyor

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, şehirlerarası yollarda bütünün aydınlatılmasının çok gerekli bir olay olmadığını belirterek, ülkede yol çizgilerinin ihmal edildiğini, ihmal edilen yolların gerek Karayollarının gerekse Belediyelerin de içinde olduğu birçok nedenlerden dolayı önlem sırasına konulmadığını söyledi

Editor: Süperadmin
24 Ekim 2020 - 11:56

Sürücülerin kurallara uyması gerektiğini vurgulayan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, hala ehliyet verme sisteminin değiştirilmediğini, sözlü sınavlarla ehliyet sınavları yapıldığını ve resmi kitabı olmayan şoför okullarında eğitimlerin verildiğini kaydetti.

 

Alkollü sürüşe, ehliyetsiz sürüşe ciddi yaptırımların getirilmesi gerektiğini savunan Avcı, alkollü ve ehliyetsiz sürüşlerin bilinerek işlendiğini söyledi.

 

Bakanların sürekli değişmesi ile hazırlanan projelerin hayata geçirilmesi konusunda ilerleme sağlanamadığından söz eden Avcı, her bakanlık değiştiğinde olayların sil baştan başladığını kaydetti.

 

Esengül AYKAÇ

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, şehirlerarası yollarda bütünün aydınlatılmasının çok gerekli bir olay olmadığını belirterek, ana yollarda yaya bulunmadığı için ve araçların da 100 km’lik bir süratle yol gittikleri için ışıklarını açtıklarında önlerini görebileceği bir mesafede gidebildiklerini kaydetti.  Yollarda sürat limitinin aşılması ile kazaların da arasından ölümün geldiğini söyleyen Avcı, araç sürücülerinin ‘yol boş ve istediğim hızla giderim’ gibi cümleler kullanmamaları gerektiğini ifade etti. Avcı, aydınlatmaların kavşaklarda gerekli olduğundan söz ederek ülkede yol çizgilerinin ihmal edildiğinden bahsetti. Avcı, ihmal edilen yolların gerek Karayollarının gerekse Belediyelerin de içinde olduğu birçok nedenlerden dolayı bütçe olayının da içinde olduğu kavşak çizgilerinin önlem sırasına konulmadığını anlattı.

 

“Ehliyet sahibi olmak yolları çok iyi bildiğin anlamına gelmiyor”

Sürücülerin kurallara uyması gerektiğini vurgulayan Avcı, hala ehliyet verme sisteminin değiştirilmediğini, sözlü sınavlarla ehliyet sınavları yapıldığını ve resmi kitabı olmayan şoför okullarında eğitimlerin verildiğini kaydetti.  Avcı, ülkede ehliyet sahibi olmakla yolları tanıyor demenin doğru olmadığını söyledi.


“Yollarımız tamam mı?”

Yazılı sınavla ilgili tüzüğün ulaştırma bakanlığında hazır olduğunu anlatan Avcı, yazılı sınav tüzüğünün yürürlüğe girilmesi konusunda gerekli adımın atılmadığını belirtti. Yollarımız tamam mı? Sorusuna ‘hayır’ cevabını veren Avcı, çalışmaların yavaş ilerlediğinden bahsederek sürücü standardının ise iyi durumda olmadığından söz etti. Ülkede trafikle ilgili verilen eğitimlerin düzgün bir şekilde verilmediğini ifade eden Avcı, yurtdışından gelen yabancıların ehliyetlerinin sahte olup olmadığının denetlenmesi ile alakalı çalışmaların şu anda yapılmadığını kaydetti.


“Yasa mecliste bekletiliyorsa bu da ciddiyetten uzak anlamına gelir”

Yollardaki polis denetimlerinin 24 saat olmamasını değerlendiren Avcı, sürücülerin daha rahat daha tehlikeli sürüşler yapma hakkını kendisinde bulduğunu anlattı. Eğitimi, denetimi ve alt yapısı eksik olan yolların kazaların kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Avcı, sürücülerde uyuşturucu yasasının seçime kurban gittiğini ve mecliste beklediğini söyledi. Avcı,  uyuşturucu kullandığı bir ülkede yaşanıldığını ifade ederek, “Yasa mecliste bekletiliyorsa bu da ciddiyetten uzak” olarak düşündüğünü kaydetti.


“Alkollü ve ehliyetsiz sürüşler kasti yapılıyor”

Alkollü sürüşe, ehliyetsiz sürüşe ciddi yaptırımların getirilmesi gerektiğini savunan Avcı, alkollü ve ehliyetsiz sürüşlerin bilinerek işlendiğini söyledi. Sürücülerin yollardaki davranışlarını gözleyecek devriyelerin olması gerektiğini, Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte son bir yıla yakın çok sıkı çalışmalarının olduğunu ifade eden Avcı, “Ulaştırma Bakanlığı’nda olumlu adımlar atıldı. Bunlardan birisi ehliyet verme sisteminin yazılı sınava döndürülmesidir.  Şoför okullarında kullanılacak olan kitap son aşamasına geldi. Sürücüde sağlık tüzüğü yapıldı ve Sağlık Bakanlığı’nın da içinde olduğu Ulaştırma Bakanlığı’nın devreye koyması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“Tümsek olan yolların tamiratı ile ilgili çalışmalara başlandı”
Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışmaların anlatan Avcı, “Tümsek olan yolların tamiratı ile ilgili çalışmalara başlandı. Bu yollar; Lefkoşa çevre yolu, Karpaz yolu, Güzelyurt yollarıdır. Tüm bunlar Türkiye’den gelen bütçe ile oluyor ama Ulaştırma Bakanlığı’nın uğraşları ile gerçekleşiyor” ifadelerine yer verdi.

 

“Toplu taşımacılığa önem verilmiş olunacak”
Ulaştırma Bakanlığı’nın otobüs şirketleri ile görüşmelerinin devam ettiğini kaydeden Avcı, otobüs şirketlerinin şirketleşme bünyesine alınması ile birlikte toplu taşımacılığın kayıtlara geçilmesinin sağlanacağını ifade etti. Avcı, toplu taşımacılığa önem verilmiş olunacağına işaret ederek, Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırlayıp Meclise gönderdiği uyuşturucu yasasının mutlaka geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Avcı, ehliyetlerin değişmesi konusunda çalışmaların yapıldığını ve ehliyetlere bütçe ayarlanıp dünyanın tanıyacağı ehliyetlerin verilmesi gerektiğini savundu.

 

“Bakanların değişmesi bizleri zorlar”

Bakanların sürekli değişmesi ile hazırlanan projelerin hayata geçirilmesi konusunda ilerleme sağlanamadığından söz eden Avcı, her bakanlık değiştiğinde olayların sil baştan başladığını anlatarak, “Yeni gelen Bakan eski projeleri beğenmiyor, değiştirmek isteyebiliyor. Bu yüzden devletin devamlılığı önemlidir “diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyük vurgun
Büyük vurgun
Mağusa'nın vampir iş insanı
Mağusa'nın vampir iş insanı