Yüzyıllık tarihimiz ilgi bekliyor

Yüzyıllık tarihimiz ilgi bekliyor

Mağusa Suriçi’nde bulunan tarihi surlar ve bazı eski eserler yeterli ilgili görmüyor.Yeni Bakış’a konuşan Kültürel Miras Teknik Komitesi Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, Eski Eserler Dairesi’nin hem mali açıdan hem de uzman personel açısından güçlendirilmesi gerektiğini belirtti

Editor: Süperadmin
23 Haziran 2020 - 12:02

Sivil Toplum Örgütü, Belediye, Eski Eserler Dairesi ve emniyet güçlerinin eş güdüm içerisinde çalışarak eski eserleri koruması gerektiğini söyleyen Tuncay, Mağusa Surları içerisinde birçok eserin evkafın denetiminde ve yetkisi dahilinde olduğunu kaydetti

Kültürel Miras Teknik Komitesi Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, Eski Eserler Dairesinde birçok personelin olduğunu ve ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, tarihi eserlere gerekli ilgiyi gösterdiğini belirtti.

Tuncay, Eski Eserler Dairesinin hem mali açıdan hem de uzman personel açısından güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Tuncay, Mağusa Serbest Liman içerisinde taş ocağı olduğunu ve eski eserler ile surların taşlarıyla uyumlu taşın sadece bu taş ocağından çıkarılabileceğini ifade etti. Tuncay, eski eserlerin ve surların konservasyon çalışmalarının yapılabilmesi için bu taş ocağının faaliyete geçmesi gerektiğini belirtti.

Gamze PİR BAYKUR

Mağusa Suriçi’nde bulunan kültür mirasımız tarihi eserler daha fazla ilgi bekliyor. Geçmişten günümüze kadar gelen ve ayakta durmaya çalışan yüzyıllık tarihi eserlerimiz restore edilemezken, belediye tarafından gerekli temizliği de yapılmıyor. Mağusa’daki tarihi eserlerin yapılarıyla bire bir uygunluk taşıyan taşların çıktığı taş ocağı faaliyete giremediğinden dolayı her yıl yüzlerce turistin akınına uğrayan tarihi eserlerimiz döküm saçım kaldı. Eski Eser Dairesi elindeki imkanlar dahilinde Suriçi’ndeki tarihi eserlerimize sahip çıksa dahi, belediye üzerine düşen görevi tam anlamıyla yerine getiremiyor. Suriçi’ndeki eserlerin bir kısmı ve özellikle Suriçini çevreleyen surlar otlara büründü.

Tuncay: “Eski Eserler Dairesinin güçlendirilmesi gerekiyor”

Yeni Bakış’a konuşan Kültürel Miras Teknik Komitesi Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, Eski Eserler Dairesinin hem mali açıdan hem de uzman personel açısından güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Eski Eserler Dairesinde birçok personelin olduğunu ve ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Tuncay, Eski Eserler Dairesi’nin bütün olanaksızlıklara rağmen elinden geleni yaptığını ve tarihi eserlere gerekli ilgiyi gösterdiğini belirtti. Tuncay, Mağusa’da çok güçlü bir sivil toplumun örgütü olduğunu ve sivil toplum örgütünün de gerekli desteği verdiğini ifade ederek,  “Mağusa Belediyesi’nin imkanı ne kadar bilmiyorum ama daha fazla destek verebileceğini düşünüyorum” dedi. Sivil Toplum Örgütü, Belediye, Eski Eserler Dairesi ve emniyet güçlerinin eş güdüm içerisinde çalışarak eski eserleri koruması gerektiğine değinen Tuncay, Mağusa Surları içerisinde birçok eserin evkafın denetiminde ve yetkisi dahilinde olduğunu kaydetti.

Tuncay: “Taş ocağının faaliyete geçmesi lazım”

Ali Tuncay, Mağusa Serbest Liman içerisinde taş ocağı olduğunu ve eski eserler ile surların taşlarıyla uyumlu taşın sadece bu taş ocağından çıkarılabileceğini ifade etti. Tuncay, eski eserlerin ve surların konservasyon çalışmalarının yapılabilmesi için bu taş ocağının faaliyete geçmesi gerektiğini belirtti. Kültürel Miras Teknik Komitesi'nin projesini hazırlamasına, finansmanını karşılamasına ve ihaleyi açmasına rağmen uygun taş bulunamaması sebebiyle konservasyon çalışmasını gerçekleştiremediği Canbulat (Arsenal) Burcu gün geçtikçe yok olduğunu kaydetti. Sadece Canbulat Burcunun değil, Mağusa'da bulunan tüm tarihi eserlerin geleceğinin serbest liman alanı içerisinde bulunan tarihi taş ocağının çalıştırılmasına bağlı olduğunu vurgulayan Tuncay, 2015 yılından bu yana gerek Kültürel Miras Teknik Komitesi gerekse Mağusa'daki sivil toplum örgütleri tarafından defalarca ilgili kurum ve yetkililerin dikkatine getirilmesine rağmen, Mağusa'daki restorasyon çalışmalarında kullanılabilecek tek uygun taş kaynağını çalıştıracak bir yöntem maalesef bu güne kadar bulunamadığını açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Esnafa ve vatandaşa süre tanınmalı"
“Koronalı” hükümet
“Koronalı” hükümet