Zam yaparak hayatı ucuzlatıyorlar(mış)

Zam yaparak hayatı ucuzlatıyorlar(mış)

Asgari ücret her geçen gün belirsizliğini korurken asgari ücretli dört gözle hükümetten kendileri hakkında sevindirici haber bekliyor

Editor: Süperadmin
10 Ocak 2021 - 08:57 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 22:51
Reklam

Hür-İş Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, hükümetin asgari ücreti çeşitli bahanelerle belirlememe yoluna gitmeye çalıştığını iddia etti

Serdaroğlu, Turizm ve otelcilere basın açıklaması için izin verdiklerini belirterek “Bizim basın açıklamamızı engelleyerek başka bir topluluğa basın açıklamalarını yapmak üzere izin vermeleri adaletsizce geldi” diyerek hükümetin insanları karşı karşıya getirme çabası içinde olduğunu kaydetti

Asgari ücretlinin artık fedakarlık yapacak gücünün kalmadığını vurgulayan Serdaroğlu, eğer ki bir fedakarlık bekleniyorsa salgın döneminde servetlerine servet katan iş verenlerin fedakarlık yapması gerektiğini ifade etti

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Erhan Arıklı’nın tüp gazda 5 TL’lik indirim yapması ile özel sektörün bu alım gücünü rahatlatacakmış hissiyatının verildiğinden söz etti

Pandemi nedeni ile ülkede yaşanan sıkıntıların bazı iş verenlerin yanındaki emekçileri ekonomik sıkıntılardan dolayı durdurmak zorunda kaldıklarını anlatan Güven Bengihan, bu durumun ülke ve çalışma hayatı için zor bir durum olduğunu savundu

 

Esengül AYKAÇ

Asgari ücretin akıbeti hakkında açıklama yapan Hür-İş Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu ve KTAMS Başkanı Güven Bengihan asgari ücretle ilgili görüşlerini Yeni Bakış Gazetesine değerlendirdi. Serdaroğlu ve Bengihan hükümetin bir an önce asgari ücretle ilgili gerçekçi adımlar atması gerektiğini ancak bu adımların çeşitli bahanelerle ötelenmeye çalışıldığını iddia ettiler.

 

“Tıkanıklık yaşanıyor”

Asgari ücretin hala daha belli olmamasını siyasi bir manevra olduğunu düşünen Hür-İş Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, hükümetin tavrını değerlendirerek, hükümetin asgari ücreti belirlememe yolunda hala daha çeşitli mazeretler üreterek zaman kazanmaya çalıştığını söyledi. Hala daha asgari ücretin ne olacağı konusunda hükümetin belirsizliğini koruması ile birlikte yeni müsteşarın koltuğuna oturduğunu fakat yetkisinin olmadığına dikkat çeken Ahmet Serdaroğlu, eski müsteşarın görevden alınması ile yerine hala daha birisini atamadıklarını söyleyerek atama olmadığı için bir tıkanıklık yaşandığından söz etti.

“Adaletsizce geldi”

Serdaroğlu, 4 Ocak 2020 Pazartesi günü Meclis’in önünde basın açıklaması yapacakken sağlık koşullarının ihlal edilmesi gerekçesi ile Kaymakamlık tarafından polise eylem hakkında yazı gönderilerek eylemin iptaline karar verdikleri için eylemlerini gerçekleştiremediklerini söyledi.  Hükümetin adaletsiz olduğundan bahseden Serdaroğlu, Turizm ve otelcilere basın açıklaması için izin verdiklerini belirterek “Bizim basın açıklamamızı engelleyerek bugün başka bir topluluğa basın açıklamalarını yapmak üzere izin vermeleri adaletsizce geldi” diyerek hükümetin insanları karşı karşıya getirme çabası içinde olduğunu kaydetti.

“Hızlı karar alınması gerek”

Çalışma Bakanlığı’nda olan müsteşara yetkilerinin verilmesi gerektiğine değinen Serdaroğlu, müsteşara yetkilerinin verilmesi ile birlikte en yakın zamanda asgari ücret konusunda hızlı kararlar alınması gerektiğini savundu.

“Fedakarlık yapacak gücü kalmadı”

Asgari ücretlinin artık fedakarlık yapacak gücünün kalmadığını vurgulayan Serdaroğlu, eğer ki bir fedakarlık bekleniyorsa salgın döneminde servetlerine servet katan iş verenlerin fedakarlık yapması gerektiğini ifade etti. Hükümetin en mağdurdan başlayıp asgari ücreti artırması gerekirken bunu yapmadığını ve binlerce insanın açlığa mahkum edildiğinden söz eden Serdaroğlu, asgari ücret ile geçinen kişilere tüp gaza yapılan 5 TL’lik indirim lütufmuş gibi gösteriliyor halbuki işin gerçeği 90 Liraya tüp alamayan asgari ücretli 85 Liraya da bu tüpü alamayacaktır diyerek, hükümetin insanları kandırmaya çalıştığını söyledi.

“Yapılan fahiş artışlar ile daha da geriye gideceğiz”

Ülkede asgari ücretin açlık sınırının altında bir ücret olduğunu anlatan Serdaroğlu, asgari ücreti insanca yaşanabilir bir seviyeye getireceklerinden bahsederek, piyasanın ucuzlatılmasının ise devletin görevi olduğunu belirtti. Serdaroğlu, “Fahiş olarak yapılan artışlar ile geriye gideceğiz. Hükümetin haksız yere yapılan zamları normal seviyeye çekmeleri gerekiyordu” diyerek, Erhan Arıklı’nın yaptığı açıklamaya istinaden yaşam standartlarını ucuzlatma değil yapılan fahiş zamlarla hayatın daha da yaşanamaz hale getirildiğini belirtti.  

“Emekçi ayakta duramıyor”

Asgari ücretin acil olarak gerçekçi bir rakama yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Türk Lirasının döviz karşısında % 40’a varan değer kaybı ve ülkemizde ekonomik yönde yaşanan daralmanın ülkenin geniş bir kesimi için hayatı yaşanamaz hale getirdiğini söyledi. Pandemi nedeni ile ülkede yaşanan sıkıntıların bazı işverenlerin yanındaki emekçileri ekonomik sıkıntılardan dolayı durdurmak zorunda kaldıklarını anlatan Güven Bengihan, bu durumun ülke ve çalışma hayatı için zor bir durum olduğunu savundu. Ülkede ekonomik yönden en zor durumda olan kesimin özel sektör çalışanlarından oluştuğunu ifade den Bengihan, Şubat 2020 yılında yürürlüğe giren şu an ki asgari ücretin Brüt 3.820 Net 3.320 Türk Lirası olduğunu belirterek bugünkü kurlara bakıldığı zaman bu rakamın 315 Sterline tekabül ettiğini kaydetti. Bengihan halen daha geçerli olan asgari ücretin açlık sınırının çok altında kaldığını belirterek, “ülkeyi yönetenler bunu çok iyi biliyor ancak bizim de anlam veremediğimiz bir şekilde ısrarla asgari ücreti artırmamak için büyük bir çaba içerisindeler” dedi.

“Alım gücü her geçen gün geriliyor”

Döviz cinsinden bakıldığı zaman asgari ücretin şubat ayından bu güne 105 Sterlinlik bir kaybı olduğundan söz eden Bengihan, daha önce bir asgari ücretlinin 420 Sterlin alabildiğinden söz etti. Bengihan, Türk Lirasında yaşanan değer kaybı nedeniyle bir asgari ücretlinin şu an 315 Sterlin alabildiğini de sözlerine ekledi. Bengihan, “aslında hem Türk Lirasının değer kaybı, hem pandemi nedeniyle temel tüketim maddelerine gelen okkalı fiyat artışları ve ayrıca devlet tarafından yapılan okkalı zamları bir araya topladığımızda gerçek anlamda alım gücünün ne kadar azaldığını daha rahat görebiliriz” dedi. Bengihan 2020 yılında ülkedeki ayrıcalıklı bir kesim haricinde tüm vatandaşların alım gücünde reel anlamda büyük düşüşler olduğunu belirterek, “yine de bu işin en büyük zararlısı özel sektörde çalışan asgari ücretliler oldu” dedi. Bengihan, ülkede alım gücü zayıf olan insanların biraz olsun nefes alabilmeleri konusunda atılabilecek adımların bir tanesinin de temel tüketim mallarının kontrol altına alınarak fiyatlarının gerekirse ucuzlatılması olduğunu sözlerine ekledi.  

“Toplumla dalga geçiliyor”

Hükümetin ‘Hayatı ucuzlatacağız’ diye açıklamalarını da değerlendiren Bengihan, Erhan Arıklı’nın tüp gazda 5 TL’lik indirim yapması ile özel sektörün bu alım gücünü rahatlatacakmış hissiyatını verildiğinden söz etti. Pasaport, kimlik, ehliyet gibi harçlara % 12’ye varan vergi koyduklarını söyleyen Bengihan, “Vergi artışları ile hayatı ucuzlatma gibi bir niyetiniz varsa toplumla dalga geçiliyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Alınan kararlar okullarda kaos yarattı”
“Alınan kararlar okullarda kaos yarattı”
"Dozerle gömdüler… Bu saatten sonra yere batsın memleketiniz!"