“Zeytinde piyasa daraldı”

“Zeytinde piyasa daraldı”

Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) Başkanı Ziya Sezey,Türkiye’den ithal edilen zeytinin iç piyasada raflarda tüketilmeye çalışıldığını, bu nedenle piyasada yerli ürünü satmanın oldukça zorlaştığını belirtti

Editor: Süperadmin
11 Temmuz 2020 - 11:59

ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, sofralık zeytinde ve zeytin yağında piyasanın çok daraldığını ve stok ürünlerin bitmiş durumda olduğunu belirterek, “Bizim en büyük sıkıntımız haksız bir rekabetin  olmasından dolayıdır.Sofralık zeytinde kalitemizin yüksek oluşu Türkiye’den standart dışı zeytinlerin adaya getirilmesinden dolayı bizler fiyatsal anlamda bunlarla rekabet edemiyoruz”dedi.

 

Sezey, yaklaşık 400 ton sofralık zeytin üretiminin  depolarda beklediğini, zarar etmeden maliyetine verebilmenin yollarını aramakta olduklarını söyleyerek,  “piyasanın kontrol altında olmayışı ve her önüne gelenin bu işten rant elde etme çabası bu işe hakkıyla yatırım yapan, yükümlülüklerini devlete karşı yerine getiren sanayicileri zor durumda bırakıyor”diye konuştu.

 

Sezey, ülkenin ithal zeytine ihtiyacı olmadığını, dışarıdan hiçbir şekilde ürün getirilmesine gerek olmadığını, bu ülkede istenilen herşeyin üretilebileceğini söyledi.  Sezey, “15 bin ton üretim olan ülkede dışarıdan getirilen 900 ton civarında sofralık zeytin ile birlikte bizim elimizi kolumuzu bağlıyorlar”dedi.

Şükrü IRKIM

Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) Başkanı Ziya Sezey,ülkede genel olarak 15bin tane zeytin potansiyelinin oluştuğunu söyledi.Sezey, “Bu zeytinleri ya zeytin yağına çeviriyoruz ya da bir kısmını sofralık zeytin olarak kullanıyoruz”diye konuştu.Sezey, “Pandemi döneminde öğrenciler ve turizimciler ülkeden ayrıldıkları için depoya aldığımız bu ürünler maalesef elimizde kaldı”dedi.

 

“Elimizde kalan ürünleri market raflarında değerlendirebiliyoruz”

Sezey, “Elimizde kalan bu ürünleri ancak market raflarında değerlendirebiliyoruz”şeklinde konuştu.Sezey, ülkede herşeyin üretilebileceğini söyleyerek, ithalat ürünlerin olmamasının daha iyi olabileceğini belirtti.Sezey, dışarıdan hiçbir şekilde ürün getirilmesinin gerek olmadığını söyleyerek, bu ülkede istenilen herşeyi yapabileceklerini ifade etti.Sezey, vatandaşı bundan sonrası için zor bir süreç beklediğini vurguladı.Sezey, bu zor günlerde her türlü riske rağmen üretim yapmaya çalıştıklarını, ürettiklerini pazarlamakta zorluk çektiklerini ve ürettiklerinin karşılığını alıp alamayacakları konusunda belirsizlik içinde olduklarını söyledi.Sezey, “Türkiye’den ithal edilen zeytinlerde yine iç piyasada raflarda tüketilmeye çalışıldı. Dolayısıyla piyasada raflarda yer bulup yerli ürünü satmak oldukça zorlaştı”diye konuştu.

 

“Sofralık zeytinde ve zeytin yağında piyasa daraldı”

Sezey, “Sofralık zeytinde ve zeytin yağında piyasamız çok daraldı ve elimizde olan stok ürünler bitmiş durumdadır”ifadelerini kullandı.Sezey, “Bizim en büyük sıkıntımızın sebebi haksız bir rekabet olmasından dolayıdır”diyerek,  “sofralık zeytinde kalitemizin yüksek oluşu fakat Türkiye’den standart dışı zeytinlerin adaya getirilmesinden dolayı bizler fiyatsal anlamda bunlarla rekabet edemiyoruz”ifadelerini kullandı.Sezey, 15 bin ton üretim olan ülkede dışarıdan getirilen 900 ton civarında sofralık zeytin ile birlikte bizim elimizi kolumuzu bağlıyorlar”dedi.

 

“Hükümetin görevi üretici kesimi korumaktır”

Sezey,  hükümetin görevinin üretici kesimi korumak, geliştirmek ve sürekliliği yakalamak için  projeleri sunmak olduğunu belirterek, zeytin ürününün ticaretini sağlayacak üreticilerin, şişeleyici firmalara ürünleri devretmelerini tavsiye ederek bu şekilde ürün kalitesinin ve saklama koşullarının sağlanmış olacağını söyledi. Üretim yapan zeytincilerin de hasatlarını geciktirmeden fabrikalara ulaştırmaları gerektiğini ifade etti.

“Zeytincilikte fidan seçimine dikkat edilmesi gerekiyor”

Sezey, "Fidan seçimine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Fidelerin türlerinin iyi tespit edilmesi ve ülkemizin iklim ve coğrafik koşullarına uygun olanının seçilmesi.Elde kalan yağın plastik bidonlardan cam testilere ya da çelik kazanlara aktarılması ve güneş ışınlarından uzak tutulmasını sağlamak, çünkü plastik bidonlar ve güneş zeytinyağındaki asit oranını yükseltmekle piyasa değerini düşürüyor.İçerisinde bulunduğumuz Nisan ayında uygun gübrelerin ve böcek ilaçlarının kullanılması çiçek tutumu için çok önemlidir.Klasik budama olan bir yıl budanmayıp bir yıl sonra derin budama yerine her yıl az ve seyreltme yöntemiyle ağaçları goble şekline koymak sulama sistemlerinin ve sulamanın da verimi artırma hususundaki konumunun da iyi olması gerekiyor”ifadelerini kullandı.

 

“Yerli üretime sahip çıkılması gerekiyor”

Sezey, “Öğrencilerimizle, turistlerimizle, yabancılarla belli bir nüfusa ulaştık. Bu değişebilir ama kendi ürünümüze sahip çıkmalıyız ve son zamanlarda söylediğimiz gibi yerli üretim, yerli tüketim ve yerli istihdam. Dolayısıyla kendi özelliklerimizi korumak lazım. Zeytin de her masada eksik değildir. Dolayısıyla biz dünyaya açık bir ülkeyiz, Türkiye ile başka ülkelerle iyi ilişkilerimiz vardır, ticaret de vardır. Çünkü herkes kendine göre bir ürün arar ancak zeytine gelince bizim zeytinimiz dünyanın en iyisidir”dedi.

 

 “Halka zeytinyağının faydalarının anlatılması gerekiyor”

Sezey, üreticilerin elinde kalan zeytin ve zeytinyağının tüketilmesi için ihracat yapılmasının ve halka zeytinyağının faydalarının anlatılması gerektiğini belirterek, girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı birçok engelle karşılaştıklarını belirtti.Sezey, zeytin yağında 2010 senesinde piyasamızın ithaalata hesaplanmasından sonra üreticinin yürüyebilmesi anlamında önemli adımlar attıklarını ancak hesaplanmasının sonunda bir sürü olumsuzluklar yaşadıklarının bunun sebebinin ise denetimsizlik olduğunu söyledi.Sezey, “Zeytin yağı şişesi alarak funiyle birlikte zeytin yağı doldurup milyonlarca para yatırıp sanayisini kurduğu sanayicilerle bir funiyle birlikte rekabet etmek zorunda bırakıldık”dedi.

 

“Ürünler heba olabilir”

Sezey, “Yaklaşık 400 ton sofralık zeytin üretimi, depolarda bekliyor bu sofralık zeytin süreli bir üründür yani tüketilmezse heba olacak. 5 ay sonra yeni ürün dalında bizi bekliyor. O ürünü de alıp değerlendirmekle alakalı birçok düşünceler içerisindeyiz, ne yapabiliriz ki? bu depolardaki ürünü zarar etmeden maliyetlerimize verebilmenin yollarını arıyoruz” dedi.Sezey, “Piyasanın kontrol altında olmayışı ve her önüne gelenin bu işten rant elde etme çabası bu işe hakkıyla yatırım yapan yükümlülüklerini devlete karşı yerine getiren sanayicileri zor durumda bırakıyor”diye konuştu.Sezey, zeytin ağacının zor koşullarda yetiştirildiğini, hasadının zor olduğunu da ifade ederek, zeytin üreticilerine ve zeytinciliğe sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.Sezey,  “Önemli olanın piyasa şartlarında  ürünün karşılığını alabilmektir, çünkü zahmetli bir iştir”dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Kiralar ve kurlar sabitlenmeli"
"Müzik yaşam biçimim oldu"