"Zihniyet değişmeli"

"Zihniyet değişmeli"

TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, hükümetin ekonomik olarak alması gereken tedbirleri hala almadığına dikkat çekerek, “Büyük bir ekonomik çöküntüye giderken insanımızı korumak için ciddi tedbirler alınmamıştır. Özellikle orta direk ve dar gelirliler çok zor durumdadır. Gereken şey güçlü ve kararlı bu değişiklikleri yapacak, projeler üretecek bir yönetim anlayışıdır. Aslında temel olarak bir zihniyet değişimine ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu

Editor: Süperadmin
30 Haziran 2020 - 11:58 - Güncelleme: 30 Haziran 2020 - 22:38

TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “UBP-HP koalisyon hükümetinin, koronavirüsü(covid-19) nedeniyle KKTC’de bulunan sigortalı çalışanlara, 1,500 TL istihdam destek ödemesi kararı alması, ilk bakışta özel sektör çalışanlarına yönelik bir mali yardım gibi görünebilir. Ancak söz konusu destek ödemesi, zamanında ve adalet ilkesine uygun bir biçimde yapılmadığı gibi, iş güvencesinden yoksun birçok ihtiyaçlı kesim de hükümet tarafından dışlanmış ve kendi kaderine terk edilmiştir” diye konuştu.

Çakıcı, “Kararlar bilimsel değerlendirmelere bağlı alınmıyor. Hükümetin Bilimsel Danışma Kurulu kimdi? Kararlar neye dayanarak alınıyor? Bilim Kurulları niye bu kadar hızlı değişiyor? Ne oluyor da bilim kurulundan uzmanlar istifa ediyor? Niye bazı kişilere özel izinler veriliyor? En önemlisi iktidar partileri yetkilileri bunları niye büyütüyorsunuz diye serzenişte bulunuyorlar. Bunlar büyütülmemesi gereken olaylar diye belirtiyorlar. Böyle şey olmaz” dedi.

Kazım DENİZCİ

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP-YG) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Türkiye ve KKTC arasında tarifeli uçuşlar konusunun aceleyle alınmış erken bir karar olduğunu belirterek, bu kararın gözden geçirilmesinde yarar olduğunu söyledi. Çakıcı, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında tarifeli hava ulaşımının açılması hükümet tarafından aceleyle alınmış ve erken olduğu açık bir karardır. Kovid 19 salgını tüm dünyayı olumsuz etkileyen bir sorundur. Salgının birçok ülkeyi yoğun olarak yaşanmakta olduğu da bir gerçekliktir. Alınan önlemlere karşın Türkiye Cumhuriyeti’nin salgını hala yoğun olarak yaşamakta olduğu da görülmektedir. Bu şartlar altında tarifeli uçuşlarla ilgili karar yeniden gözden geçirilmelidir" dedi.

“Kararlar bilimsel değerlendirmelere bağlı alınmıyor”

Çakıcı, PCR tahlillerinin Türkiye’den gelenlere ücretsiz ancak Güney Kıbrıs’a geçenlere ise 300 TL  ücret olacağı uygulamasının ise doğru ve adil bir anlayış olmayacağını belirterek, tedbirler konusunda ise Covid 19 ikinci dalgası için hazır olmadığımızı, hükümetin  kararlarını çok sık değiştidiğini kaydetti.Çakıcı, “Kararlar bilimsel değerlendirmelere bağlı alınmıyor. Hükümetin Bilimsel Danışma Kurulu kimdi? Kararlar neye dayanarak alınıyor? Bilim Kurulları niye bu kadar hızlı değişiyor? Ne oluyor da bilim kurulundan uzmanlar istifa ediyor? Niye bazı kişilere özel izinler veriliyor? En önemlisi iktidar partileri yetkilileri bunları niye büyütüyorsunuz diye serzenişte bulunuyorlar.Bunlar büyütülmemesi gereken olaylar diye belirtiyorlar. Böyle şey olmaz. İnsan biraz olsun neyin önemli olup olmadığını biraz olsun bilir. Bilmez ise de sorar ve öğrenir. Covid 19 süreci ile ilgili adaya torpille insan sokmak ve bunu yasalara aykırı bir şekilde yapmak herhalde basit bir konu değildir. İnsanların hayatlarını riske atmak küçümsenecek bir şey değildir. Bunları skalndal olacak şekilde hukuksuzca yapmak daha vahim bir durumdur. Bunu küçümsemek ise cahilliktir bilgisizliktir ” dedi.

“Ekonomik çöküntüye doğru sürükleniyoruz”

Çakıcı, “Hükümet alması gereken önlemleri alamıyor. Vergi reformu, tarım reformu, kamu reformu yapılmamıştır. Sağlık sistemimizi kökten değiştirecek Sağlık Sigortası hayata geçirilememiştir. Polis sivile bağlanamamıştır. Şartlı Tahliye Tüzüğü değişmemiş, sicil affı yapılmamış, işkence ile mücadele edilmemiş, uyuşturucu mafyasının üzerine gidilememiştir. İnsanlarımız yüksek faizler altında mücadele etmekte ve yapılması gereken Faiz yasası geçirilememiştir. Ülkede halen daha yapılması gereken pek çok iş varken hiçbir şey yapılmamaktadır. İnsanlarımız büyük bir ekonomik çöküntüye giderken insanımızı korumak için ciddi tedbirler alınmamıştır. Özellikle orta direk ve dar gelirliler çok zor durumdadır. Gereken şey güçlü ve kararlı bu değişiklikleri yapacak, projeler üretecek bir yönetim anlayışıdır. Aslında temel olarak bir zihniyet değişimine ihtiyaç vardır.” şeklinde konuştu.

“Büyük bir çoğunlukdüşük ücretle çalışmaya maruz bırakılmaktadır”

Çakıcı, küresel ölçekte özellikle neoliberal politikalar ve "esnek" üretim sürecinin, çalışma hayatı üzerinde yarattığa olumsuz etkilerin, salgın(pandemi) döneminde ve sonrasında, ülkemizde de derin bir biçimde hissedildiğini belirterek, “ülkemizdeki işgücüne katılanların üçte birini kamu sektöründe çalışanlar oluştururken, bunun dışında kalan büyük bir çoğunluk sendikal hak da dahil birçok sosyal haktan ve iş güvencesinden yoksun çalışma koşullarına ve daha düşük ücretle çalışmaya maruz bırakılmaktadır” dedi.

“Birçok ihtiyaçlı kimse kaderine terk edildi”

“Üstelik bu kesimler kol emekçisinden, kafa emekçisine kadar, inşaat işçisinden, akademik öğretim elemanına kadar geniş bir toplumsal tabakalaşmayı kapsamaktadır” diyen Çakıcı, “UBP-HP koalisyon hükümetinin, koronavirüsü(covid-19) nedeniyle KKTC’de bulunan sigortalı çalışanlara, 1,500 TL istihdam destek ödemesi kararı alması, ilk bakışta özel sektör çalışanlarına yönelik bir mali yardım gibi görünebilir. Ancak söz konusu destek ödemesi, zamanında ve adalet ilkesine uygun bir biçimde yapılmadığı gibi, iş güvencesinden yoksun birçok ihtiyaçlı kesim de hükümet tarafından dışlanmış ve kendi kaderine terk edilmiştir. Sosyal demokrasiye ve onun ilkelerine bağlı olan partimiz, iş güvencesinden yoksun, düşük ücrete ve işsizliğe maruz bırakılmış olan tüm toplumsal kesimleri kucakladığını ve statükonun yıkılmasında öncü güçler olarak gördüğünü bir kez daha duyurur, her türlü haksızlık ve adaletsizliğe karşı omuz omuza birlikte mücadele etmeye davet eder” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz