"Destek değil, köstek paketi"

"Destek değil, köstek paketi"

Editor: Süperadmin
08 Şubat 2021 - 08:02 - Güncelleme: 08 Şubat 2021 - 10:53
Reklam

Ekonomist Devrim Barçın, hükümetin açıkladığı ekonomik paketin, “destek” denilerek açıklandığını, ancak destekten çok köstek olduğunu söyledi. Barçın, işletmelerin yanında çalışan kişi sayılarına kısaltlama getirildiğini belirterek, “İşletmenin 1 ile 10 tane çalışanı varsa ona yüzde 11’lik prim desteği verileceğini fakat yanında çalışan kişi sayısı 10 ile 20 arasında ise yüzde 50’sini verecekleri söyleniyor. İşletmenin işverenine yüzde 5.5 prim mükellefiyeti yüklenmiş oluyor” diye konuştu

Barçın, yüzde 11’lik prim desteğinin şubat 2021 ve haziran 2021 tarihleri arasındaki 5 aylık sürede azaltılmasını ön gören yasa yönündeki kararnamedeki değişiklik yapıldığını belirtti.

 4 şubat günü resmi gazetede yayınlanan yasanın yürürlüğe girdiğini söyleyen Barçın, yüzde 11’lik prim azaltmanın kararnamedeki 1 ile 10 kişi arasındaki çalışanlara daha önceki söyledikleri prim desteğini ödeyeceklerini aktardı.

Barçın “Asgari ücretin belirleme hususunda hukuğa uygun olup olmadığının ayrı bir tartışma olmakla birlikte mevcut biçimde belirlenen asgari ücretin hayat pahalılığı oranında bir artış yapılmadan belirlendiğini görüyoruz” dedi.

Asgari ücrette yüzde 15 lik bir artışın olduğunu söyleyen Barçın, şu andaki 1 yıllık süreçte hayatın pahalılığının yüzde 15 olmadığını resmi verilerin bu şekilde demesine karşılık insanların bir fiil böyle yaşamadıklarını çok açık bir şekilde gördüklerini belirtti.

 

Melek ÖZCAN

Covid-19 vakalarının artması ve bakanlar kurulu kararı sonrası hükümetin kapanmaya yönelik ekonomik anlamda dar boğazı aşmak adına bir ekonomik destek paketi açıklama kararı aldığını söyleyen Aktivist – Ekonomist Devrim Barçın, daha sonra hükümetin ekonomi üzerinden bir açıklaması olduğunu söyledi.  Barçın, ekonomik destek paketinin içerisine bakıldığında “destek değil köstek paketi” olduğunun altını çizdi. Barçın, 12 Ağustos 2020 tarinde yayınlanan resmi gazetede covid-19 nedeninden dolayı sektör bazında yaşanan dar boğazın bir nebze olsun rahatlama adına işverenlere 11 ay boyunca işverenlerin yanlarında çalıştırdıkları işçilerin sosyal sigorta işveren prim olan yüzde 11 lik oranı devletin üstlendiğini dile getirdi.   Barçın, yüzde 11’lik primin haziran 2021 tarihine kadar hükümet tarafından üstlenmesine binaen kendi işletme politikalarını belirlediklerini vurguladı. Barçın, son açıklanan ekonomik destek paketinin içeriğinde görüldüğü gibi verilen desteğin kısıltlamaya gidileceğini söyledi.

 

“Kararnamede değişiklik yapıldı”

Barçın, yüzde 11’lik prim desteğinin şubat 2021 ve haziran 2021 tarihleri arasındaki 5 aylık sürede azaltılmasını ön gören yasa yönündeki kararnamedeki değişiklik yapıldığını belirtti. 4 şubat günü resmi gazetede yayınlanan yasanın yürürlüğe girdiğini söyleyen Barçın, yüzde 11’lik prim azaltmanın kararnamedeki 1 ile 10 kişi arasındaki çalışanlara daha önceki söyledikleri prim desteğini ödeyeceklerini aktardı. Barçın, daha önceden sayı ayrımının olmadığını kararname kapsamındaki herkese yüzde 11’lik primin verilediğini belirtti. Ekonomik paketin destek diyerek açıklandığını, ancak  köstek oldu diyen  barçın, işletmelerin yanında çalışan kişi sayılarına kısaltlama getirildiğini ve azaltmaya gidildiğini söyledi. Devrim Barçın, “İşletmenin 1 ile 10 tane çalışanı varsa ona yüzde 11’lik prim desteği verileceğini fakat yanında çalışan kişi sayısı 10 ile 20 arasında ise yüzde 50’sini verecekleri söyleniyor. İşletmenin işverenine yüzde 5.5 prim mükellefiyeti yüklenmiş oluyor. 21 dahil üzerinde çalışan var ise onlarında yüzde 11 lerini yüzde 35 ini ödeyeceğim diyor. İşveren yüzde 7.15 prim ödemek zorunda kalacak. Şubat ve Haziranda dahil 5 aylık sürede vereceklerini söylüyorlar” diye konuştu. Barçın, daha önceleri yüzde 11 lik ekonomik destek alınacağına yönelik işletme politikasını belirleyenlere hükümetin son ekonomik paketindeki destek adı altındaki bu desteği ve 10 kişinin üzerinde çalışan var ise bu desteği azalttığını ve bu nedenle bir köstek paketi hazılarlandığını aktardı.

“İşverenden külfet kesiliyor”

Barçın “Asgari ücretin belirleme hususunda hukuğa uygun olup olmadığının ayrı bir tartışma olmakla birlikte mevcut biçimde belirlenen asgari ücretin hayat pahalılığı oranında bir artış yapılmadan belirlendiğini görüyoruz” dedi. Asgari ücrette yüzde 15 lik bir artışın olduğunu söyleyen Barçın, şu andaki 1 yıllık süreçte hayatın pahalılığının yüzde 15 olmadığını resmi verilerin bu şekilde demesine karşılık insanların bir fiil böyle yaşamadıklarını çok açık bir şekilde gördüklerini aktardı. Barçın, asgari ücretin artışının yükseklik miktarınıda işverenede külfet kesildiğini savundu. Devletin Işverene birçok destek verdiğini, bunların “prim desteği vb.” gibi destekler olduğunu vurguladı.  Barçın, “devletin bu konuda işçinin de ücretlerini düzenlenmeye yönelik destek verilmesi gerekir ki işçilerin de alım güçlerinin oluşması mümkün olsun” dedi.

“Asgari ücret yeterli değil”

Asgari ücretin yeterli olmadığını belirten Barçın, devletin sadece işveren tarafını düşündüğünü ve işçiye hiçbir destek verilmediğini kaydetti. Asgari ücretdeki rakamın bu olması gerekmediğini söyleyen Barçın, “işverenin deonu ödeyebilecek güce sahip olması lazım” diye konuştu. Barçın, pandemi dönemindeki rakamı ödeyebilme noktasındaki devletin asgari ücret artışına destek vermesi gerektiğini vurguladı. Barçın,” Asgari ücret 6.7 bin TL civarı olsun denir fakat bunun ödeyebilirliği var mıdır? diye sordu. Gerçekçi olunması gerektiğini,  asgari ücretin açlık sınırında olduğunu söyleyen Barçın, “yoksulluk sınırına çekmek için devletin destek vermesi şarttır” diye konuştu.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünyayı karşımıza aldık
Dünyayı karşımıza aldık
Baba oğul uyuşturucudan tutuklandı
Baba oğul uyuşturucudan tutuklandı